DOCsk 2011

Tlačová beseda festivalu dokumentárnych filmov DOCsk 2011 Košice

DOCsk2011

Dňa 12.4.2011 o 11:00 sa v budove Historickej radnice na Hlavnej ulici číslo 59 uskutoční tlačová beseda festivalu dokumentárnych filmov DOCsk 2011 za účasti organizátorov festivalu. Bohužiaľ festivalovej tlačovej besedy sa nezúčastní jeden z hostí Mišo Suchý, ktorý do Košíc z USA dorazí až o 14:22. Práve Mišovi Suchému bude na otváracom ceromoniále, ktorý sa uskutoční 13.4.2011 v budove Historickej radnice na Hlavnej ulici č. 59 odovzdaná cena festivalu za výnimočný pohľad na svet.

Mišo Suchý je absolvent katedry dokumentárnej tvorby VŠMU, no viac ako pätnásť rokov žije v USA. Územie Slovenska opustil tesne pred revolúciou v roku 1988. Po vystriedaní zamestnaní najrôznejšieho druhu zakotvil na Univerzite v Syrakúzach (štát New York); kde prednáša na College of Visual and Performing Arts na oddelení Art Media Studies. Popri práci vysokoškolského pedagóga sa stále venuje nakrúcaniu filmov. Slovenskí diváci poznajú predovšetkým jeho filmy Šiel som dlhou cestou a O psoch a ľuďoch. Jeho filmy boli premietané na mnohých filmových festivaloch v USA a v Európe. Aktívny bol okrem iných aj v rámci International Museum of Photography & Film v George Eastman House; the Yale University School of Art; Hallwalls Contemporary Arts Center, Buffalo; and Cornell Cinema. Často vystavované boli aj jeho fotografie. Mišo sa vo svojej tvorbe venuje najmä vlastne rodine, smerom na ktorú obracia svoju kameru alebo fotoaparát. Výnimočnosť jeho tvorby plynie z bezprostrednosti a úprimnosti, ktoré zo záberov priam vyžarujú.

Festival dokumentárnych filmov DOCsk 2011 sa uskutoční od 13.-16.4.2011 v Košiciach. Festivalové centrum festivalu nájde svoj domov v budove Historickej radnice na Hlavnej ulici č. 59. Okrem tohto miesta budú projekcie prebiehať aj v kine Biograf (Východoslovenská galéria). Počas štyroch festivalových dní ponúkne DOCsk 2011 divákom viac ako 60 filmov v 9 sekciách, z ktorých je 14 premiér. Filmové projekcie obohatí sprievodný program, ktorý sa bude konať v Tabačke Kulturfabrik, Kasárňach Kulturparku a v Divadle Thália (Štúdio Sandora Máraiho). Otvárací ceremoniál festivalu sa uskutoční v budove Historickej radnice v stredu 13.4.2011 o 19:30. Otváracím filmom sa stala snímka Luník IX režisérky Michelle Coomber

V deň tlačovej besedy, teda 12.4.2011sa uskutoční výnimočné premietanie otváracieho filmu Luník IX na sídlisku Luník IX. O 19:30 sa stena miestneho úradu zmení na premietacie plátno za účasti producentky filmu Dany Wilson.

Film Luník IX na Luníku IX a 14 premiér na festivale DOCsk 2011

DOCsk2011

V rámci festivalu DOCsk 2011 sa 12.4.2011 uskutoční na sídlisku Luník IX premietanie filmu Luník IX, ktorý sa použitím časozbernej metódy zameral na deti v škôlke. Premietania sa zúčastní aj kanadská producentka filmu Dana Wilson. Na premietacie plátno sa o 19:30 zmení stena miestneho úradu mestskej časti Luník IX. Dramaturg festivalu Róbert Rampáček si o tejto projekcii myslí: „Je dôležité premietnuť tento film aj na mieste kde sa odohráva. Je to najmä preto, že ľudia z Luníka sa do kina dostanú len ťažko. Na druhej strane je dôležité ukázať ľuďom, aké rôzne tváre Luník IX má.“ Film bude premietnutý aj na otváracom ceremoniále festivalu DOCsk 2011 13.4.2011 o 19:30 v budove Historickej radnice na Hlavnej ulici č.59 v Košiciach.

Festival DOCsk 2011 uvedie tento rok aj 14 slovenských a svetových premiér. Výnimočnou je projekcia filmu Slovenská krčma, z cyklu Slovenské kino, ktorý vzniká v produkcii Hitchhiker films, Slovenskej Televízie a Slovenského filmového ústavu. Film je exkluzívnou predpremiérou a režíroval ho košický rodák Peter Kerekes, ktorého na festivale určite stretnete. Účinkujú Juraj Jakubisko, Dušán Hanák, Marián Labuda, Stano Dančiak a obyvatelia obce Kojšova. Po skončení filmu, sa uskutoční prezentácia cyklu Slovenské kino, za účasti tvorcov.

Premiéru budú mať aj filmy Mareka Šulíka a Jara Vojteka, ktoré patria do projektu Nechcené deti po dvanástich rokoch, za ktorým stojí občianske združenie Návrat. Oba filmy sa venujú rodinám, ktoré medzi seba prijali opustené deti. Ich osudom sa Marek Šulík venuje vo filme Chcela som byť matka, Jaro Vojtek zas v snímke s názvom Povieme si to v nebi.

Okrem toho sa v slovenskej premiére predstavia posledné filmy Jána Gogolu ml.I Hranice po našimu a Miša Suchého Dávať hlas (Giving voice), alebo úspešný celovečerný debut mladej českej režisérky Terezy Reichovej Manuál na výrobu teroristu. Úprimné sa tešíme aj z dvoch amerických produkcií doposiaľ na Slovensku neuvedených, filmu Otvoriť po mojej smrti (Must read after my death) a Otec zabudol (Forgetting Dad).

V neposlednom rade to budú aj filmy mladých tvorcov, ktoré doteraz neboli verejné prezentované. Jedná sa napríklad o animovaný dokument Palacinky Palka Matiu, ktorý je už druhý rok autorom festivalovej zvučky. Zaujímavým je aj film 162214 Tomáša Rafu, ktorý skúma tenkú hranicu medzi vlastenectvom a extrémizmom. Zabudnúť netreba ani na film Pošta pre teba, Silvie Halušicovej, ktorá ukazuje mediálnu realitu najpopulárnejšieho formátu verejnoprávnej televízie v trochu inom svetle.

Presný zoznam premiér.