Novinky

Tlačová beseda festivalu dokumentárnych filmov DOCsk 2011 Košice

DOCsk2011

Dňa 12.4.2011 o 11:00 sa v budove Historickej radnice na Hlavnej ulici číslo 59 uskutoční tlačová beseda festivalu dokumentárnych filmov DOCsk 2011 za účasti organizátorov festivalu. Bohužiaľ festivalovej tlačovej besedy sa nezúčastní jeden z hostí Mišo Suchý, ktorý do Košíc z USA dorazí až o 14:22. Práve Mišovi Suchému bude na otváracom ceromoniále, ktorý sa uskutoční 13.4.2011 v budove Historickej radnice na Hlavnej ulici č. 59 odovzdaná cena festivalu za výnimočný pohľad na svet. viac...

(11.4.2011)

Film Luník IX na Luníku IX a 14 premiér na festivale DOCsk 2011

DOCsk2011

V rámci festivalu DOCsk 2011 sa 12.4.2011 uskutoční na sídlisku Luník IX premietanie filmu Luník IX, ktorý sa použitím časozbernej metódy zameral na deti v škôlke. Premietania sa zúčastní aj kanadská producentka filmu Dana Wilson. Na premietacie plátno sa o 19:30 zmení stena miestneho úradu mestskej časti Luník IX. Dramaturg festivalu Róbert Rampáček si o tejto projekcii myslí: „Je dôležité premietnuť tento film aj na mieste kde sa odohráva. Je to najmä preto, že ľudia z Luníka sa do kina dostanú len ťažko. Na druhej strane je dôležité ukázať ľuďom, aké rôzne tváre Luník IX má.“ Film bude premietnutý aj na otváracom ceremoniále festivalu DOCsk 2011 13.4.2011 o 19:30 v budove Historickej radnice na Hlavnej ulici č.59 v Košiciach. viac...

(7.4.2011)

Pripravuje Almodóvar horor?

Pripravuje Almodóvar horor?

Už dvadsať rokov ubehlo od posledného stretnutia Pedra Almodóvara a Antónia Banderasa. Naposledy nakrúcali spolu film Spútaj ma. "Veľmi rád by som nakrúcal s Pedrom Almodóvarom, mrzí ma, že sme v posledných rokoch trochu prerušili kontakty. To on ma predsa kedysi objavil, vďaka nemu som tým, kým som. Viem, že už roky v Hollywoode točím typovo úplne iné filmy, ale týmto odkazujem - Pedro, u teba by som hral úplne čokoľvek," povedal ešte minulý rok v lete Banderas na festivale v Karlových Varoch. A vyzerá to tak, že starý spor je zažehnaný a s nadsádzkou sa dá povedať, že Almodóvar jeho želanie vypočul. V Santiago de Compostela sa začali nakrúcať prvé scény „ich“ nového filmu La piel que habito (Koža, ktorú obývam). Almodóvar sa vyjadril, že to bude najtvrdší film aký kedy napísal. "Bude to desivý film bez kriku a strašenia" Ako ďalej doplnil, je ťažké snímku presne definovať. Šíria sa reči, že film sa bude pohybovať medzi drámou a hororom. Hlavná postava filmu je plastický chirurg, svoj pracovný čas trávi génovými experimentmi a vyrábaním novej kože. Plánuje sa tak pomstiť mužovi, ktorý kedysi znásilnil jeho dcéru. Jeho múza Penélope Cruz v snímke účinkovať nebude. Nevie si ju v ňom vraj predstaviť, no podľa vlastných slov v tom nevidí problém. "Budem ju ďalej vídať v iných úlohách. Mám veľa príbehov, ktoré by som chcel nakrútiť," vysvetlil s tým, že má rozpracované štyri scenáre. Takže nechajme sa prekvapiť ako sa Banderas zhostí novej role psychopata.

ewabewa (02.09.2010)

Oscarom kraľoval The Hurt Locker

Oscarom kraľoval The Hurt Locker

Hurt Locker premenil 6 z 9 nominácií vrátane tej za najlepší film roka a najlepšiu réžiu. Jeho režisérka Kathryn Bigelow sa stala vôbec prvou ženou, ktorá túto cenu dostala. Okrem toho si Hurt Locker odniesol aj sošky za najlepší scenár, strih, zvuk a zvukový strih. Za ocenenie hereckého výkonu v hlavnej úlohe sa môžu tešiť Jeff Bridges (Crazy Heart) a Sandra Bullock (The Blind Side). Vo vedlajších úlohách zvítazili Mo'Nique (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire) a pochopiteľne Christoph Waltz (Inglourious Basterds). Animák od Pixaru, ktorý bol nominovaný aj v kategórii najlepší film roka, získal okrem ceny za najlepší animovaný film aj cenu za najlepšiu pôvodnú hudbu.

kovi (08.03.2010)

Čo pripravuje Darren Aronofsky?

Čo pripravuje Darren Aronofsky?

Po poslednom Wrestlerovi sa Aronofsky pustil rovno do dvoch projektov o ktorých sa začínajú objavovať prvé informácie. Ešte v tomto roku by sa do kín mal dostať psychologický thriller Black Swan s hviezdnym obsadením. Príbeh o herečke (Natalie Portman), ktorá sa uchádza o hlavnú rolu baletu Labutie jazero. Stretáva však rivalku (Mila Kunis), ktorá je však možno iba výplodom fantázie... Vo filme si tiež zahrá Vincent Cassel a Winona Ryder. Soundtrack má na starosti Darrenov dvorný skladateľ Clint Mansell a podľa dostupných informácií by sa mal Darren po Wrestlerovi vrátiť k premyslenej estetiku svojich predchádzajúcich filmov. Menej istý je Aronofského remake Robocopa. Na internete sa totiž objavujú zvesti, že štúdio MGM chce, aby bol film natočený v 3D, čo však Aronofsky jednoznačne odmieta. Osud Robocopa je tak otázny.

kovi (18.02.2010)

Ďalší Woody Allen

Ďalší Woody Allen

Woody Allen počas svojej kariéry prakticky každý rok natočil jeden nový film. Inak tomu nebude ani na budúci rok - budúci rok bude mať premiéru jeho novinka You Will Meet a Tall Dark Stranger. Neúnavný tvorca opísal svoj film slovami: "Snímok sa točí okolo niekoľko členov jednej rodiny, ich komplikovaných milostných životov a ich snahy, aby svoje problémy vyriešili.". V hlavných úlohách sa objavia hviezdy ako Antonio Banderas, Josh Brolin, Anthony Hopkins či Naomi Watts.

kovi (07.11.2009)

Francois Ozon pripravuje Potiche

Francois Ozon pripravuje Potiche

Francois Ozon začal tento týždeň v Belgicku natáčať svoju novinku Potiche. Adaptácia bezmennej hry Pierra Barilleta a Jean-Pierra Grédyho odohrávajúca sa v roku 1977 vo Francúzsku by sa mala natáčať vo francúzsko-belgickej koprodukcii. V hlavnej úlohe sa predstaví Catherine Deneuve, ktorá si zahrá Suzanne. Po vzbure v továrni, ktorú tyranským spôsobom vedie jej manžel (Fabrice Luchini), sa Suzanne dostáva na čelo podniku, pričom jej manžel prežíva osobnú krízu a zdravotné problémy. Vo filme by sa mal objaviť aj Gérard Depardieu, ktorý stvárni bývalého milenca Suzanne. Premiéra filmu je naplánovaná na koniec budúceho roka.

kovi (30.10.2009)

Trier pripravuje katastrofický film

Trier pripravuje katastrofický film

Pri príležitosti začiatkov premietania najnovšieho filmu Larsa von Triera "Antichrist" do USA, jeho autor zverejnil informácie o pripravovanej novinke - psychologický katastrofický film Melancholia. Film bude nahovorený v angličtine o scenár sa tradične postará režisér. Vraj môžeme očakávať výrazné využitie a estetiku ručnej kamery. Navyše, netypicky pre Triera - bude Melancholia natočená s pomocou digitálnych efektov. Natáčať sa začne v Nemecku a Švédsku, film by mal byť hotový do Cannes 2011. Zdroj: Variety.com

kovi (13.10.2009)

Ceny sú už rozdané - Cinematik 2009

Ceny sú už rozdané - Cinematik 2009

Dňa 14. septembera 2009 o 19.00 sa uskutočnil v kine Fontána záverečný ceremoniál. Zároveň boli rozdané ceny v troch sútažných kategóriach. Najväčšie sympatie návštevníkov festivalu a s ním spojenú Cenu divákov získal britský film Milionár z chatrče (Slumdog Millionaire). Ako podotkol filmový kritik a zároveň šéfredaktor portálu Kinema.sk , tak trochu to aj očakávali. Cenu primátora Rema Cicutta si prevzal začínajúci britsky režisér Peter Strickland za snímku "Katalin Varga". Z jedenásťčlennej konkurencie v hlavnej kategórii "Meeting point Europe" porota zostavená z 15 filmových kritikov z rôznych krajín Európy rozhodla v prospech snímky "Medzi stenami" od francúzskeho režiséra Laurenta Canteta o problémoch povolania stredoškolského učiteľa. Po odovzdaní cien diváci mali možnosť uvidieť slovenský dokument Osadné. Rozdaním cien, ale festival nekončí. Divákov čaká ešte jeden deň, kde môžu uvidieť snímky ako Dusenie od Clarka Gregga, Nehanební bastardi od Quentina Tarantina a dokument La vida loca od Christian Poveda.

ewabewa (16.09.2009)

Cinematik 10-15. september, Piešťany

Cinematik 10-15. september, Piešťany

Na Medzinárodnom filmovom festivale Cinematik premietnu 122 filmov. Oficiálny začiatok je 10. septembra, už v stredu 9. septembra večer ho však otvorí francúzsky film Christopha Barratiera Paríž 36. Festival pozostáva z rôznych sekcií. Za zmienku stojí spomenúť aspoň niektoré. V sekcii Rešpekt privíta festival francúzskeho režiséra Françoisa Ozona. Premietne sa jeho 8 filmov, v premiére najnovší film Ricky. Sekcia Kinema Choice je výber filmov slovenského filmového magazínu Kinema.sk, alebo to najlepšie z našich kín. Čakajú na nás snímky 12, Núdzový východ,Tokio!, Po svadbe, Paranoid Park. V hlavnej súťažnej kategórii, nazvanej MEETING POINT EUROPE, sa premietne kolekcia najlepších európskych filmov vyrobených v rokoch 2008 a 2009, ktorá vznikla ako výsledok hlasovania mladých európskych filmových kritikov. Divácky úspešné filmy, ktoré získali aj medzinárodné ocenenia, môžu návštevníci festivalu nájsť v sekcii Hore dolu prúdom. Tu budú uvedené tieto snímky: District 9, Hranice ovládania, Nehanební bastardi, Stiahni ma do pekla, Synecdoche, New York. Festival privíta režisérov, hercov, filmových kritikov. Súčasťou festivalu sú aj sprievodné podujatia ako koncerty, semináre, prednášky, výstava a tradičný tenisový turnaj. Na záverečnom ceremoniáli odovzdajú ocenenia a premietnu nový slovenský dokument Osadné v réžii Marka Škopa.

ewabewa (30.08.2009)

Projekt 100 - 2009

Projekt 100 - 2009

10. septembra 2009 začne putovať ďalších desať titulov nekomerčnej prehliadky PROJEKT 100 – 2009 – desať klenotov svetovej kinematografie. Pôvodným zámerom prehliadky pri jej zrode bolo, aby sa v priebehu desiatich rokov v slovenských filmových kluboch premietlo 100 výnimočných a pre svetovú kinematografiu zásadných filmov. Počas 15. ročníka PROJEKTU 100 ich už počet vzrastie na 150 titulov. Premietané budú nasledovné filmy: Anténa (E. Sapir), Dom obesenca (E. Kusturica), Medzi stenami (L. Cantent), Mlčanie Lorny (J.-P. Dardenne a L. Dardenne), Prach času (T. Angelopoulus), Psycho (A. Hitchcock), Rekviem za sen (Darren Aronofsky), Rembrandtova nočná hliadka (P. Greenanay), Sedem samurajov (A. Kurosawa) a Upír Nosferatu (F. W. Murnau). (Zdroj: ASFK.sk)

kovi (20.08.2009)

Osadné zvíťazilo na 44. MFF Karlové Vary

Osadné zvíťazilo na 44. MFF Karlové Vary

V súťaži dokumentárnych filmov nad 30 min. na 44. ročníku medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary zvíťazila snímka slovenského dokumentaristu Marka Škopa, Osadné. Film Osadné bol na MFF Karlovy Vary uvedený vo svetovej premiére. V súťaži dokumentárnych filmov bojoval o prvenstvo spolu s ďalšími šestnástimi filmami, pričom o jeho víťazstve rozhodla päťčlenná medzinárodná porota. Osadné je úsmevný "document-toury movie" o ceste pravoslávneho kňaza, starostu a rusínskeho aktivistu z najvýchodnejšie položenej slovenskej dedinky Osadné priamo až do Bruselu s cieľom posilniť cestovný ruch. Slovenské kiná budú film Osadné premietať od 3. septembra.

wynaki (14.07.2009)

44. MFF Karlove Vary

44. MFF Karlove Vary

Na festivale sa predstaví viac ako 220 filmov v takmer tridsiatich sekciách. Medzi hosťami MMF sa objavia napríklad Antonio Banderas, Patrice Chéreau či John Malkovich. „Je to jeden ze dvou nejstarších festivalů na světě“, hovorí oscarový režisér Miloš Forman. V najprestížnejšej festivalovej sekcii o najlepší film a cenu Zlatý glóbus bude spomedzi 14. snímkov súťažiť aj slovenský film režiséra Vladimíra Balka "Pokoj v duši".

wynaki (09.07.2009)

Art Film Fest 20. – 27. jún 2009

Art Film Fest 20. – 27. jún 2009

Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice, Trenčín sa uskutoční 20. - 27. júna 2009 po sedemnástykrát. Pod novým oficiálnym názvom - Art Fim Fest - pokračuje v zámeroch a aktivitách Medzinárodného filmového festivalu Artfilm. Vychádzajúc z osvedčenej tradície sa festival profiluje ako jedno z najvýznamnejších a divácky najnavštevovanejších kultúrno-spoločenských podujatí na Slovensku. Art Film Fest vo svojej programovej koncepcii ponúka mnohostranný priestor pre prezentáciu diel najnovšej svetovej kinematografie, významných titulov filmovej histórie a v neposlednom rade taktiež bilančne rozsiahlu prehliadku snímok slovenského audiovizuálneho prostredia. Študenti majú možnosť získať 8-dňový cinepass zdarma, pokiaľ oň požiadajú v období medzi 1. 5. – 18. 6. 2009 vyplnením registračného formulára na www.artfilmfest.sk.

KarolínaAlienová (11.06.2009)

Ceny v Cannes už rozdané

Ceny v Cannes už rozdané

Hlavnú cenu Zlatú palmu si napokon odniesol Michael Haneke za film Das Weisse Band. Tento nemecký režisér už v Cannes už viac krát uspel aj v minulosti, s filmami Caché alebo La pianiste. Cenu Grand Prix získal za snímok Un Prophéte Jacques Audiard. O cenu poroty sa tento rok podelili Fish Tank od režisérky Andrea Arnold a Bak-Jwi kórejského Chan-Wook Parka. Napokon naprázdno nevyšli ani snímky Antichrist Larsa von Triera (Charlotte Gainsbourg za najlepší ženský herecký výkon) a ani Inglourious Basterds Quentina Tarantina (Christoph Waltz ocenený za mužský herecký výkon). Brillante Mendoza bol ocenený za réžiu filmu Kinatay a najlepším scenárom sa môže pýšiť film Chun Feng Chen Zui De Ye Wan režiséra Lou Ye.

kovi (25.05.2009)

Začal sa MFF Cannes

Začal sa MFF Cannes

Dnes, 13. mája 2009 sa začína 62. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Po prvý krát v histórii festivalu sa stane, že otvárací ceremoniál začne premietaním 3D animovaného filmu. Ide o najnovší film z dielne Pixaru Up. Predsedkyňou poroty bude tento rok francúzska herečka Isabelle Huppert. O hlavnú cenu sa bude uchádzať 20 filmov. Medzi najočakávanejšie snímky určite patria novinky od Pedra Almodóvara (LOS ABRAZOS ROTOS), Quentina Tarantina (INGLOURIOUS BASTERDS), Lars Von Triera (ANTICHRIST) alebo Park Chan-Wooka (BAK-JWI). Zoznam všetkých nominovaných nájdete na stránke http://www.festival-cannes.com/en/article/56303.html.

kovi (13.05.2009)

Asian Film Awards

Asian Film Awards

Minuloročnú nadvládu juhokórejskej kinematografie tento rok vystriedali filmy z Japonska. Najlepším filmom sa stala dráma Tokyo Sonata v réžii Kiyoshiho Kurosawu, ktorý získal aj cenu za scenár. "Príbeh je o obyčajných ľuďoch žijúcich v Japonsku. Zachytáva však sociálne problémy, s ktorými sa v súčasnosti musia konfrontovať nielen ľudia v Japonsku, ale aj ľudia mimo neho." povedal Kurosawa. Cenu pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe získal Masahiro Motoki za drámu Okuribito a v rovnakej ženskej kategórii Číňanka Xun Zhou film Li mi de cai xiang.

kovi (28.03.2009)

Udelené aj ceny Cézar

Udelené aj ceny Cézar

V piatok 27. februára boli v parížskom Théâtre du Châtelet rozdané najprestížnejšie francúzske filmové ceny Cézar. Galavečer ovládla snímka Séraphine režiséra Martina Provosta. Film o známej francúzskej maliarke Séraphine Louis premenil sedem z deviatich nominácií, a to v kategóriách Najlepší film, Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Yolande Moreau), Pôvodný scenár (Martin Provost), Najlepšia pôvodná filmová hudba (Michael Galasso), Kamera ( Laurent Brunet), Kostýmy (Madeline Fontaine) a Výprava (Thierry François). Favorit večera - životopisná snímka Verejný nepriateľ č. 1 o najväčšom francúzskom gangsterovi všetkých čias, Jacquesovi Mesrineovi, získala len tri ceny z desiatich nominácií za réžiu (Jean-François Richet), najlepší mužský herecký výkon (Vincent Cassel) a zvuk.

Zuzee (05.03.2009)

Slumdog bodoval aj na Oscaroch

Slumdog bodoval aj na Oscaroch

Najúspešnejším filmom na oceneniach Oscarov sa stal Slumdog Millionaire Dannyho Boyla. Film získal až 8 sošiek, pričom sa mu ušli hlavné ceny (najlepší film roka, najlepšía réžia aj adaptovaný scenár). Slumdogov najväčší konkurent Podivuhodný prípad Benjamina Buttona získal iba 3 menšie ceny. V hereckých kategóriách sa tiež potvrdil trend z ostatných udelovačiek cien - vo vedľajších úlohách boli ocenení Heath Ledger (The Dark Knight) a Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona). V hlavnej úlohe Kate Winslet za Reader a trochu prekvapivo Sean Penn za Milk. Najlepším animákom sa stal Wall-e a cudzojazyčným filmom japonský Departures.

kovi (23.02.2009)

Čomu sa treba v kinách vyhnúť ;)

Čomu sa treba v kinách vyhnúť ;)

Víťazov vyhlásili v hollywoodskom Barnsdall Gallery Theatre, tradične 24 hodín pred Oscarmi. Titul Najhorší film roka získala v 29. ročníku udeľovania Zlatých malín komédia The Love Guru (2008). Snímke udelili maliny aj pre najhorší scenár a Najhorší mužský herecký výkon (Mike Myers). Dve ceny získala komédia The Hottie and the Nottie (2008) - obe vďaka Paris Hilton, ktorá premenila všetky tri svoje nominácie. Paris tak vyrovnala minuloročný hetrik Eddieho Murphyho. Za najhorší herecký výkon vo vedľajšej úlohe získal cenu aj Pierce Brosnan za účinkovanie v muzikáli Mamma Mia! V kategórii Najhoršia réžia zvíťazil nemecký režisér Uwe Boll.

Zuzee (23.02.2009)

59. ročník Berlinale 2009

59. ročník Berlinale 2009

Po minuloročnom úspechu brazílskeho filmu Tropa de Elite, bol hlavnou cenou - Zlatým medveďom - znovu ocenený latinskoamerický film. Tentoraz išlo o film 32-ročnej peruánskej režisérky Claudia Llosa: La Teta Asustada (Milk of Sorrow). Podľa slov hlavnej porotkyne, herečky Tildy Swinton, bol víťaz zvolený jednoznačne. Spomedzi 18 filmov, ktoré sa uchádzali o Zlaté a Strieborné medvede, si napokon v kategórii najlepších filmov odniesli Strieborné medvede dva filmy - španielsky snímok Gigante a nemecký Alle Anderene.

kovi (16.02.2009)

Rozdané ceny BAFTA 2009

Rozdané ceny BAFTA 2009

Až s 11 nomináciami sa predstavili filmy Slumdog Millionaire od Dannyho Boyla a Podivuhodný prípad Benjamina Buttona od Davida Finchera na cenách BAFTA. Prvý menovaný sa však stal absolútnym víťazom, keď si odniesol 7 cien vrátane ceny za najlepší film, réžiu aj adaptovaný scenár. Podivuhodný prípad Benjamina Buttona tak získal iba tri ceny technického charakteru (špeciálne efekty, make-up, výprava). Ostatné filmy dostali iba po jednej cene. Najlepšími hercami v hlavnej úlohe sa stal Mickey Rourke za Wrestlera a Kate Winslet za film The Reader. Za výkon vo vedľajšej úlohe boli ocenený Heath Ledger (The Dark Knight) a Penelope Cruz (Vicky Cristina Barcelona). Najlepším animovaným filmom sa stal zase raz WALL-E.

kovi (09.02.2009)

Goya Awards 2009

Goya Awards 2009

1. februára sa v Madride odovzdávali najvýznamnejšie španielske filmové ocenenia Goya. V kategórii najlepší film i najlepší režisér zvíťazil Javier Fessera a jeho snímok Camino, za najlepší španielsky hovorený zahraničný film bol vybratý La buena vida z Chile, spomedzi európskych filmov porota ocenila rumunský 4 mesiace, 3 týždne a 2 dni. Bez sošky neostali ani najlepší herci: medzi mužmi zvíťazil Benicio del Toro (film Che), sošku pre najlepšiu ženskú herečku si mohla odniesť Carme Elías (film Camino). Za vedľajšie úlohy boli ocenení Jordi Dauder (Camino), Penélope Cruz (Vicky Cristina Barcelona) a najlepšiu hudbu za uplynulý rok mal film 3 díaz.

Zuzee (03.02.2009)

Víťazi Golden Globe 2009

Víťazi Golden Globe 2009

Najväčším víťazom 66. ročníka Golden Globe sa stal film Dannyho Boyla Slumdog Millionaire, ktorý okrem ceny za najlepší film, získal aj ocenenia za réžiu, scenár a soundtrack. Najlepšou komédiou sa stal posledný film Woodyho Allena - Vicky Cristina Barcelona. V kategórii hercov sa zaskvela Kate Winslet, ktorá získala ocenenia za najlepší herecký výkon v hlavnej úlohe (Revolutionary Road) ale aj vo vedľajšej (The Reader). Cenu za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe získal Mickey Rourke vo filme The Wrestler a posmrtne Heath Ledger za stvárnenie Jokera vo filme The Dark Knight. Najlepším animovaným filmom roka sa stal Wall-E a cenu za najlepší cudzojazyčný film vyfúkol štyrom nominovaným európskym filmom izraelský Waltz with Bashir.

kovi (12.01.2009)

Filmový moment roka 2008

Filmový moment roka 2008

Americký filmový inštitút (AFI) vyhodnotil za uplynulý rok významné filmové, televízne a internetové momenty a za výhercu sa považuje snímka Slumdog Millionaire v réžii Dannyho Boyla. Podľa AFI je toto dielo oslavou globálneho filmu a trvalou pripomienkou možností rozprávania príbehu naprieč rôznymi kultúrami. Okrem toho, AFI vyhlásil aj desať najlepších filmov roka 2008. Stali sa nimi The Curious Case Of Benjamin Button, The Dark Knight, Frost/Nixon, Frozen River, Gran Torino, Iron Man, Milk, WALL-E, Wendy and Lucy a The Wrestler.

Zuzee (31.12.2008)

Znovu Johnny Depp a Tim Burton

Znovu Johnny Depp a Tim Burton

Milovníci nerozlučnej dvojice Tima Burtona a jeho dvorného herca Johnnyho Deppa sa majú na čo tešiť. Okrem už dávnejšie oznámenej spolupráci na Alici v krajine zázrakov sa rozhodli spolupracovať hneď aj na ďalšom filme. Pôjde o remake amerického seriálu Dark Shadows, v ktorom Depp stvárni hlavu rodiny Collinsovcov - upíra Barnabasa Collinsa. Natáčať sa začne už budúci rok.

kovi (09.12.2008)

10. MFF v Bratislave

10. MFF v Bratislave

Jubilejný 10. Medzinárodný filmový festival Bratislava otvorí 28. novembra večer nový film Woodyho Allena Vicky Cristina Barcelona. Festivalový víkend bude patriť hlavnému hosťovi - oscarovému maďarskému režisérovi Istvánovi Szabóovi. Do Bratislavy zavíta i mexický režisér Amat Escalante, ktorý uvedie súťažný film Bastardi, rumunská herečka Maria Dinulescu, rakúsky režisér a herec Klaus Händl amnohí iní. Udelí sa Grand Prix za najlepší film, Cenu pre najlepšieho režiséra, Cenu za najlepší ženský herecký výkon a Cenu za najlepší mužský herecký výkon. Návštevníci festivalu môžu hlasovať za najlepší Slovenský film 2008 a najlepšiu snímku z celého programu.

Zuzee (28.11.2008)

Festival francúzskych filmov v Trenčíne

Festival francúzskych filmov v Trenčíne

V poradí siedmy ročník festivalu organizuje mesto Trenčín a jeho družobné francúzske mesto Cran-Gevrier v spolupráci s medzinárodným filmovým festivalom Artfilm, Francúzskym inštitútom v Bratislave a Slovenským filmovým ústavom. Začína sa piatok 21. novembra drámou režiséra Amosa Gitaia Jedného dňa pochopíš. Od soboty do štvrtka 27. novembra sa uvedie 9 celovečerných francúzskych filmov v sekcii Nový francúzsky film a tri diela v sekcii Hommage: Alain Robbe-Grillet. Medzi filmami je aj snímka Eldorado, ktorá získala dve ceny na tohtoročnom festivale v Cannes a je nominovaná na Oscara. Festival budú dopĺňať sprievodné podujatia ako koncerty, výstavy, vystúpenia a happeningy s účasťou francúzskych umelcov z Cran-Gevrier.

Zuzee (20.11.2008)

Z Nicole Kidman bude transsexuál

Z Nicole Kidman bude transsexuál

Oscarové herečky Nicole Kidman a Charlize Theron sa objavia vo filme Danish o dvojici dánskych umelcov Einara and Grety Wegener. Kidman bude hrať Einara Wegenera, ktorý ako jeden z prvých podstúpil operáciu na zmenu pohlavia. Jeho manželku Gretu stvárni Charlize Theron. Wegenerovci žili v Dánsku v prvej polovici 20. storočia. Einar stál svojej manželke a ilustrátorke ako model. Neskôr ho požiadala, aby sa prezliekol za ženu. Nicole Kidman sa nebude na filme podieľať len ako herečka, ale aj ako producentka.

Zuzee (20.11.2008)

Spielberg, Smith a remake Old Boy-a

Spielberg, Smith a remake Old Boy-a

Vyzerá to tak, že kórejská dráma Old Boy režiséra Chan-wook Parka bude natočená Stevenom Spielbergom. Muža, ktorý bol 15 rokov väznený a ktorý sa vydal na cestu pomsty, by mal stvárniť Will Smith, s ktorým chcel Spielberg spolupracovať už dlhšiu dobu. Spoločnosť DreamWorks sa už snaží zabezpečiť filmovacie práva. (zdroj: variety.com)

kovi (11.11.2008)

Iňárritu pripravuje nový film Biutiful

Iňárritu pripravuje nový film Biutiful

Mexický režisér Alejandro González Iňárritu začal pracovať na dráme Biutiful, ktorá má mať premiéru v decembri 2009. Hlavnú úlohu stvárni Javier Bardem, ktorý si zahrá muža zapleteného do ilegálnych obchodov, ktorý je konformovaný s policajtom - priateľom z detstva. Povráva sa, že policajta by mal hrať Iňárritov obľúbenec Gael Garcia Bernal. (zdroj: imdb.com)

kovi (30.10.2008)

Festival Ars Poetica v Nostalgii

Festival Ars Poetica v Nostalgii

V dňoch 7.-11.10. sa v Nostalgii v rámci festivalu Ars Poetica uskutoční prehliadka 10 celovečerných a 2 krátkych filmov, ktoré sú tematicky spojené s poéziou, tento rok najmä so surrealistickou. V pestrom programe diváci nájdu klasické diela i súčasné snímky svetovej, ale aj slovenskej kinematografie.

kovi (03.10.2008)

Rumunský úspech na festivale Cinematik

Rumunský úspech na festivale Cinematik

Rumunský film režiséra Christiana Mungiu 4 mesiace, 3 týždne, 2 dni si odniesol hlavnú cenu filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch. U divákov zožal úspech film Skafander a motýľ od režiséra Juliusa Schnabela.

kovi (16.09.2008)

65. MFF v Benátkach

65. MFF v Benátkach

Režisér Darren Aronofsky (Pí, Requiem za sen, Fontána) uspel na 65. MFF v Benátkach a za film The Wrestler v hl. úlohe s Mickeyom Rourkeom si odniesol hlavnú cenu – Zlatého leva. Strieborného leva za za najlepšiu réžiu získal Alexej German ml. za film Papierový vojak. Cenu za najlepší herecký výkon si odniesli Silvio Orlando a Dominique Blancová.

kovi (16.09.2008)