lavamonte

avatar nie je k dispozícii

Meno: 
Na Cineville od: 21:21, 06.01.2011
Lokalita: 


Počet pridaných komentárov: 1 (1x film + 0x osobnosť) = 3 bodov
Počet hodnotení: 48 (35x film + 13x osobnosť) = 48 bodovKomentáre užívateľa k filmom na cineville.sk

19:39 08.01.2011

Šepoty a výkriky

Šepoty a výkriky

Rada si pozriem aj filmy, v ktorých sa takmer nič nedeje a zdá sa, že čas v nich plynie neznesiteľne pomaly, a napriek tomu alebo práve vďaka takému rytmu zobrazovania môžu vo väčšej šírke a hĺbke vyniknúť charaktery jednotlivých postáv. A nielen to. Je také nepríjemné ticho poskytujúce čas a priestor pre konfrontáciu s hraničnými situáciami žitia umožňujúce plne obnažiť otázky týkajúce sa tajomstva ľudskej existencie.
Je pre mňa obohacujúcim zážitkom, že Bergman vo svojom filme pretvoril túto príležitosť do podoby vynikajúceho filmu.
Je také nevšedné ticho, v ktorom aj šepoty, či šumenie ľudskej krehkosti a zraniteľnosti, strachu z opustenosti, z choroby, smrti a neodvratného zániku toho, čo nám je blízke a dôverne známe, čo je súčasťou nášho seba hodnotenia a identity, znejú skôr ako naliehavé volania, či dokonca až neznesiteľné výkriky schopné načúvajúceho človeka zasiahnuť bodavou ranou hlboko do srdca a rozochvieť ho ako strunu na husliach, ktorej zvuk rezonuje v celom tele.
Je taká ľudskosť, ktorá vytvára priam neprekonateľnú, ľadovú bariéru odcudzenia v medziľudských vzťahoch.
Je taký pud sebazáchovy a strach zo stretnutia sa so smrteľnou podstatou seba i blízkych ako s rýchlo sa šíriacou zhubnou nákazou, ktorý podnecuje k úniku zo života.
Je taký život, v ktorom výkriky plné utrpenia i volanie z hĺbky vlastnej duše zostávajú nepočuté a nezrozumiteľné ako cudzí, nič nehovoriaci šum.
Je také prázdno v duši, ktoré dusí a ochromuje valcujúc ťarchou svojej hmotnosti.
Je tu smrť, ktorá nás môže učiť plnšie žiť.
Je taká láska, ktorá sa daruje a zotrváva prítomná sálajúc teplo blízkosti i vtedy, keď život milovaného človeka vyhasína.

++1-
90%

Komentáre užívateľa k osobnostiam na cineville.sk

Tento užívateľ zatiaľ nenapísal žiaden komentár k osobnostiam.

51

Počet
bodov:

ako získať body?

Obľúbené filmy:

Obľúbené osobnosti: