la_om

avatar nie je k dispozícii

Meno: 
Na Cineville od: 12:48, 17.06.2013
Lokalita: 


Počet pridaných komentárov: 1 (1x film + 0x osobnosť) = 3 bodov
Počet hodnotení: 1 (1x film + 0x osobnosť) = 1 bodovKomentáre užívateľa k filmom na cineville.sk

13:19 17.06.2013

Strach a hnus v Las Vegas

Strach a hnus v Las Vegas

Opojná éra 60. rokov, kedy si mnoho mladých Američanov myslelo, že voľnou láskou, mierumilovnými protestnými pochodmi a jointami zmenia svet, odoznelo. Ostalo trpké vytriezvenie do éry yuppies (Young Urban Professionals), doby, kedy sa z polonahých vychrtlých intelektuálov s kvetinovými vencami okolo krku pomaly stávali okravatovaní manažéri s vkusne pristrihnutým nielen účesom, ale aj trávnikom na predzáhradke svojho osobného hipíckeho úspechu - domu, v ktorom nažíva spokojná rodinka. Mohutná vlna porozumenia kvetinového hnutia narazila šikovným marketingom politickej moci do múru osobných ambícií a zmierenia sa s osudom spolu s podsunutým heslom: "keď uplatníte myšlienky svojej generácie k osobnému prospechu a vo svojej kariére, uvidíte, že svet sa zmení“. Áno, zmenil sa. Smerom k väčšiemu cynizmu, mamonárstvu, unifikácii a súčasnej kritike týchto trendov. No hippie hnutie krachlo a dodnes je zdrojom výsmechu v mnohých amerických populárnych seriáloch a filmoch (za všetky spomeniem len plôškovo animovaný seriál Mestečko South Park).
Film Strach a hnus v las Vegas výstižne zobrazuje dobu, kedy sa hnutie rozštiepilo na atómy osobých kariér. Zvyškoví nadšenci nechceli uveriť výhre nixonovskej administratívy, tomu, že by politickí smradi dokázali tak rýchlo a bezbolestne zlikvidovať všetok ten odpor k armáde, inštitúciám a reštriktívnym predpisom. Utiekali teda k stále tvrdším drogám, aby ostali v opare ilúzie, aby nemuseli vytriezvieť a uznať si porážku. Niet sa čo čudovať, že ich výčiny boli čoraz zúfalejšie, ich snahy zmätenejšie a život sa zmietal na vlne stále zvláštnejších druhov drogových skúseností. Mnoho rebelov neprežilo. Niektorí našťastie áno a tí najšťastnejší o správe priamo z pekla dokonca podali správu, ktorú s nadhľadom, vtipom a invenciou na jednej strane, no na druhej so všetkým tým šialenstvom a ponorením sa do bažín zla, pumpovaného chémiou priamo do tela sfilmoval Terry Gilliam.
Skutočnosť, že sa dej odohráva priamo v Las Vegas nie je náhodný a spomína ho samotný reportér v komentári: "Takto by vyzeral celý svet, ak by druhú svetovú vojnu vyhral Hitler.". Na túto vetu si mimochodom občas spomeniem, keď v súčasnosti zabrúsim do niektorých českých a slovenských menších miest, kde s výnimkou jednej - dvoch kultúrnych udalostí roka zdochol pes a kde lukratívne miesta centrálnych zón mesta obsadili najrôznešie nonstop herne a kasína.

++1-
100%

Komentáre užívateľa k osobnostiam na cineville.sk

Tento užívateľ zatiaľ nenapísal žiaden komentár k osobnostiam.

Hodnotenia užívateľa k filmom na cineville.sk

Hodnotenia užívateľa k osobnostiam na cineville.sk

Tento užívateľ zatiaľ nehodnotil žiadnu osobnosť.

4

Počet
bodov:

ako získať body?

Obľúbené filmy: